top of page

5G rewolucja na skalę światową?5G to nowa technologia komunikacyjna, która oferuje nowe funkcje, w tym większą przepustowość, większą pojemność, większe bezpieczeństwo i mniejsze opóźnienia, co stworzy nowe możliwości dla osób prywatnych, przedsiębiorstw i całego społeczeństwa.


Coraz większe wymagania.


Potrzeby w zakresie łączności zmieniają się. Oczekuje się, że globalny ruch danych w sieciach komórkowych będzie rósł o 34% rocznie do końca 2024 roku. Szczególnie w gęstych obszarach miejskich, gdzie obecne sieci 4G po prostu nie będą w stanie dotrzymać kroku.

I tu właśnie pojawia się nowe pokolenie. Pierwsze komercyjne sieci 5G zostały już uruchomione, a ich zastosowania obejmują ulepszone mobilne łącza szerokopasmowe, umożliwiające lepsze wrażenia użytkownikom smartfonów, oraz stacjonarny dostęp bezprzewodowy, oferujący prędkości porównywalne ze światłowodami, ale bez światłowodów, w domu.

Możliwość pobrania w kilka sekund filmu w wysokiej rozdzielczości i podzielenia się z przyjaciółmi swoimi najbardziej pamiętnymi chwilami to dopiero początek. Prawdziwą wartością 5G jest możliwość, jaką stwarza dla jednostek, przedsiębiorstw i całego społeczeństwa: gałęzie przemysłu, regiony, miasta i miasteczka bardziej połączone, inteligentniejsze i bardziej zrównoważone. Umożliwi to przemysłowi ponowne odkrywanie swoich możliwości.Trochę z historii.


Spójrzmy wstecz na główne kamienie milowe, które pojawiły się wcześniej:

1G: połączenia głosowe w sieci komórkowej;

2G: masowe mobilne połączenia głosowe i wiadomości SMS;

3G: mobilne przeglądanie Internetu;

4G: mobilne wideo i większa prędkość przesyłu danych;

5G: początek ery wszechobecności, dzięki bardzo niskim opóźnieniom, ogromnym szybkościom transmisji danych i dobrej jakości usług.


Dlaczego 5G zmienia reguły gry?


Krótka odpowiedź brzmi, że ze względu na sposób działania, radykalnie poprawi Twoje połączenie sieciowe. Nie będziesz już musiał borykać się z zakłóceniami podczas udostępniania wysokiej jakości wideo w gęstych środowiskach. Zamiast tego otrzymasz szybsze, bardziej stabilne i bezpieczniejsze połączenie, a także nowe usługi i doświadczenia, a wszystko to w zasięgu ręki. Będziesz cieszyć się najlepszą wydajnością w historii.

1. Szybkość transmisji danych: 100 razy szybsza, umożliwiając natychmiastowy dostęp do usług i aplikacji.

2. Opóźnienie sieci: znacznie skrócone do 1-10ms.

3. Podział sieci na plasterki: technologia, która pozwala na dedykowanie pojedynczej części sieci 5G dla danej usługi.

4. Beamforming: technologia, która pozwala skupić sygnał w kierunku użytkownika, tak aby zoptymalizować jakość odbioru niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.


Co zmieni 5G dla dostawców usług komunikacyjnych?


5G radykalnie poprawi działalność dostawców usług komunikacyjnych. Tak jak 4G zmieniła krajobraz cyfrowy (dane internetowe stały się bardziej powszechne niż dane połączeń i SMS-ów), tak 5G umożliwia dostawcom usług komunikacyjnych oferowanie nowych usług. 5G poprawi również rentowność przedsiębiorstw. Nasze badanie dotyczące mobilnych sieci szerokopasmowych pokazuje, że ewolucja w kierunku 5G spowoduje, że koszt jednego gigabajta będzie 10 razy niższy niż w przypadku obecnych sieci 4G. Jeśli chodzi o stały dostęp bezprzewodowy (FWA), może on zapewnić łączność dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym opracowaniem na temat FWA.

5G to także szansa dla operatorów na wykorzystanie przychodów generowanych przez cyfryzację przemysłu. Umożliwiając nowe przypadki użycia, nowe usługi, nowe modele biznesowe i nowy ekosystem, dostawcy usług mogą wykorzystać potencjał rynku, który do 2026 r. może osiągnąć wartość 619 mld USD. Innymi słowy, oznacza to możliwość wzrostu przychodów o dodatkowe 36%.


Korzyści dla całego świata.


Połączenie rewolucyjnego poziomu wydajności z większą zdolnością do przesyłania danych: to właśnie jest 5G. Nie tylko przyniesie wymierne korzyści pojedynczym użytkownikom, ale także poprawi sytuację społeczeństw na całym świecie, a przemysł będzie mógł robić wiele rzeczy, które wcześniej były niewyobrażalne. Co najlepsze, ta nowa era postępu dopiero się zaczyna.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page